Дисклеймер:
Пропонуємо увазі наших читачів переклад статті про те, як Росія використовує сербські праві і четницькі організації для дестабілізації балканського регіону.
Як редакція, залишаємо за собою право не погоджуватися з демонізацією націоналізму і представленням правого руху у виключно загрозливому контексті.
Тим не менш, розмовляючи про націоналізм у контексті Балканів, варто звертати увагу на досвід етнічних конфліктів періоду 90-х, які до цих пір оцінюються через призму ворожих один до одного націоналізмів
Стаття розкриває стратегію РФ, яка підтримує сербські імперські організації у Боснії і Герцеговині, представників яких також помічали і в війні на Донбасі на боці сепаратистів.
У минулому столітті сербський націоналізм у Боснії і Герцеговині зазнав значних руйнувань, ніж будь-який інший, особливо завдяки четницькій націоналістичній та фашистській ідеології у Другій світовій війні (1941-1945 рр.) та Оборонно-визвольній війні (1992-1995 рр.). Сьогодні переможені та розчаровані сербські націоналісти русифікуються, створюючи тим самим ілюзію, що вони сильніші, ніж є, але також визначаючи всю міру власної поразки.

Проблема в тому, що вони ніколи не ставили під сумнів свої цілі, а це створення “Великої Сербії” , навіть не методи, злочини та війна. Їх офіційна версія полягає у тому, що вони “захищали народ”, але зазнали поразки через несприятливі міжнародні обставини. Коли вони відчули, що глобальні обставини змінилися, розпочався період повернення, вони вимагали перегляду існуючих кордонів і відтворення сербських держав, які згодом об’єднаються в цю “велику державу”.
Козаки та вовки
Знаючи, що цих цілей неможливо досягти без сильних союзників, вони тепер готові поставити себе на службу до російської політики, для якої наразі вигідна дестабілізація на Балканах та у Європі.
Для цього Росія надає допомогу ультраправим та націоналістичним організаціям і рухам, які набувають додаткового значення під час відкриття криз або коли вони самі в них беруть участь (наприклад, в Україні та Чорногорії).
Ці рухи та організації агресивно пропагують російський націоналізм, створюють воєнізовані організації (наприклад, козацькі загони, “Нічні вовки”, “Сербська честь”), які спільно з місцевими правими організаціями (Равногорські четницькі рухи, “Сербський народний рух – наш вибір, Заветніці”) залякують осіб, що повертаються до колишніх місць проживання, прославляють воєнних злочинців тощо, і особливо наполегливо проводять антинатовські кампанії.
Багато представників ультраправих сприймають Путіна як героя, а НАТО та ЄС – як фашистські творіння, і їх аргументи були представлені на російських пропагандистських семінарах.
Завдяки злочинній ідеології та ролі, яку вони відігравали в минулих війнах, найбільше уваги громадськості привертають Равногорські четницькі рухи. В даний час зареєстровано 16 асоціацій, і всі вони діють на території боснійського ентитета Республіки Сербської (РС), який успадковував клерикально-фашистську ідеологію та політику Драже Михайловича та четницького руху часів Другої світової війни.
Усі організації Равногорських четницьких рухів легально діють в Боснії і Герцеговині. Вони зареєстровані в Республіці Сербській, і їх законність випливає з рішень судів ентитету.
Організації занесені до Колективного електронного реєстру асоціацій та фондів Боснії і Герцеговини.
Для кожного з них зазначаються повна назва, скорочена назва, місце перебування, уповноважений представник та суд, в якому він зареєстрований. Вони поширюють свої клірофашистські та націоналістичні ідеології через власні медіа-платформи та веб-портали, де вони щодня розміщують рекламу.
Цікаво, що у Боснії і Герцеговині (в регіоні Республіки Сербської) діє велика кількість четницьких об’єднань, де відбувалися деякі найважливіші антифашистські битви і яка стала жертвою націоналізму в 1990-х років.
І якщо вони часто намагаються представити себе такими, якими вони є, професор університету Славо Кукич попереджає, що “четники були і залишаються фашистами”.
Виходячи з дій, їх ідеологічна ідентичність є чіткою – вона абсолютно не відрізняється від тієї, що була у Другій світовій війні.
Деякі послідовники та члени четницьких організацій намагаються подати це по-різному, стверджуючи, що їх метою є захист традиційних цінностей і навіть захист миру та антифашизму.
Набір молоді
Кукич також попередив про їх історичний ревізіонізм і наголосив, що “четницькі об’єднання є послідовниками фашистської ідеології 1940-х років. Їм можна віднести лише таку цінність. Все інше – це плітки, все інше – уловки”.
Згадані четницько-равногірські об’єднання викликають найбільше уваги та розладу громадськості під час щорічних зборів та процесій у Вишеграді, з характерною четницькою іконографією. Хоча цього року зборів з-за пандемії коронавірусу не було, їх діяльність не припинялася.
Після історичного ревізіонізму в Сербії та зрівняння четників і партизанів, тобто проголошення четників антифашистами і нібито носіями визвольної ідеї, за прикладом тих, що їх несли Дража Михайлович, і равногорський четницький рух в Республіці Сербський створив таке середовище, яке начебто є нормальним для таких організацій.
Метою їх щорічних зустрічей у Вишеграді, а також і в інших місцях, коли вони вшановують четницьких командирів та битви часів Другої світової війни, завжди одягнені в четницьку форму, пов’язану з серйозними злочинами, є залякування осіб, які повернулися до колишніх місць проживання. Ці організації політичні лідери РС представляють як резервну армію або частину воєнізованих військ, про появу яких кілька разів оголошували керівники РС, розбудовуючи потенціал для вербування та радикалізації молоді, рекламуючи войовничий етнофашизм. Вони хочуть зробити етнофашистський сербсько-російський мачизм та мілітаризм привабливими.
Метою такої діяльності є створення більш розгалуженої та потужної мережі різноманітних, воєнізованих та методологічно різних груп у так званих сербських країнах, які будуть об’єднані однією ідеологічною парадигмою: антизахідництвом, неофашистськими та неочетницькими варіаціями ідеології Льотича про кров і грунт і сильних проросійських настроїв. Це воєнізоване формування, яке спочатку забезпечить внутрішню владу, залякає представників інших націй, а потім політичних опонентів як ідеологічно, так і національно.
Вишеград, тобто місце Асоціації, де встановлено пам’ятник Драже Михайловичу, не випадково було обрано місцем щорічних зборів четників. В останніх двох війнах в цьому місті та регіоні Східної Боснії четники вчинили серйозні злочини проти боснійців та іншого несербського населення.
На початку 1992 року у Вишеграді, окрім четників, козацькі формування, які добровільно воювали у складі Армії Республіки Сербської у Боснії і Герцеговині, також брали участь у вбивстві мирних жителів. На додаток до всього цього слід мати на увазі, що в сьогодні у цьому ентитеті Боснії і Герцеговини російські добровольці є “героями”, без яких Республіки Сербської не існувало би і яким встановлюються пам’ятники.
Кустуріца та Додік

Так, у 2011 році на Бікаваці у Вишеграді було встановлено пам’ятник російським добровольцям, які загинули, беручи участь в агресії на БіГ, разом із четниками Шешеля.

Насправді, це місце вже давно намагається створити сильний російський оплот на Балканах, найвизначнішими представниками якого є режисер Емір Кустуріца та Мілорад Додік , які збудували Андричград у Вишеграді, де вони можуть просувати націоналістичні, великосербські та проросійські ідеї.
В іншому місці, подібному до цього, політика “етнічної чистки” не проводилась так послідовно і жорстоко.
Те, що можна мислити і досягати в Боснії і Герцеговині, яка, як республіка Югославії, була однією з країн-переможниць у Другій світовій війні, не можна мислити та досягти в інших європейських країнах.
Боснія і Герцеговина, яка як республіка Югославії опинилася серед країн-переможниць у Другій світовій війні, стала перехрестям неофашистської та націоналістичної ідеології завдяки діяльності різних четницько-праворадикальних об’єднань.
Якою б була реакція, якби послідовники режиму Віші у Франції, фашизму в Італії чи нацизму у Німеччині об’єдналися?
Поганим стає меседж, якщо такі асоціації не можна заборонити і якщо людей, які пропагують ці цінності, вітають, а не карають. Отже, рухи четників та організації можна вважати лише логічним наслідком політики, яку персоніфікував Мілорад Додік та багато інших навколо нього з кола інтересів, політичного та ідеологічного оточення.
Росія намагається здійснити свій вплив на деякі європейські та балканські країни, переглядаючи історію Другої світової війни, представляючи себе флагманом антифашизму та «подаючи» його колишнім югославським та балканським народам як свій внесок у звільнення «братів-слов’ян».
Чому тоді, якщо це не лицемірство, агресивна російська політика на Балканах, безсумнівно, підтримує ці реваншистські тенденції сербського націоналістичного проекту, втілених в діяльності четницького руху, який стояв на боці фашизму.
Нарешті, слід згадати назви та штаб-квартири четницьких об’єднань:
1. Організація руху Равногірського четницького руху
Адреса: м. Старі Град, с. 69, Требінє
Уповноважений представник: Саво Спаіч
Офіс реєстрації: Базовий суд Требінє
2. Асоціація Равногорсьского четницького руху
Адреса: Відовданська 53, Баня Лука
Уповноважений представник: Недьо Ошап
Офіс реєстрації: Основний суд Баня Луки
3. Озренський четницький корпус “Цвієтін Тодич” Стрієжевіца – Добой
Адреса: Стрієжевіца, Добой
Уповноважений представник: Раденко Мілованович
Офіс реєстрації: Основний суд Добой
4. Асоціація ветеранів Равногорського четницького гору Республіки Сербської
Адреса: Бієліна
Уповноважений представник: Стоян Ніколич
Офіс реєстрації: Основний суд Бієліни
5. Асоціація ветеранів Равногорського четницького гору Семберіє
Адреса: Бієліна, вул. Йована Дучича, 4, Бієліна
Уповноважений представник: Младжо Калайджич
Офіс реєстрації: Основний суд Бієліни
6. Загін сербських четників Цвієтін Тодич Добой
Адреса: Сербських Соколів, 2/205, Добой
Уповноважений представник: Їлія Бурич
Офіс реєстрації: Основний суд Добою
7. Равногорський рух Вітчизни Сербської Істочно Сараєво
Адреса: Пале
Уповноважений представник: Душан Сладоєвич
Офіс реєстрації: Основний суд Соколацу
8. Равногорський рух Семберіє з Великої Обарської
Адреса: Веліка Обарська – приміщення місцевої громади, Бієліна
Уповноважений представник: Драго Танацкович, Мілан Михайлович
Офіс реєстрації: Основний суд Бієліни
9. Равногорсько-романський рух Соколац
Адреса: Йове Янковича, Соколац
Уповноважений представник: Горан Добрілович, Велько Папич, Данко Вукойчич
Офіс реєстрації: Основний суд Соколацу
10. Народний равногорський рух
Адреса: Бієліна, вул. 27 березня, 100, Бієліна
Уповноважений представник: Мілан Майданчевич
Офіс реєстрації: Основний суд Бієліни
11. Громадська організація “Равногорський рух Шековича та Осмака”
Адреса: Папрача Bb, Шековичіi
Уповноважений представник: Желько Рістич
Офіс реєстрації: Основний суд Соколацу
12. Равногорський рух Чайніче
Адреса: Чайніче
Уповноважений представник: Дарко Машич
Офіс реєстрації: Основний суд Требінє
13. Равногорський рух міської ради Добою
Адреса:Короля Александра, 56, Добой
Уповноважений представник: Йово Вукелїч
Офіс реєстрації: Основний суд Добою
14. Равногорський рух сербських держав Углєвнік
Адреса: Углєвнік, вул. Кирила і Методія, 1, Углєвнік
Уповноважений представник: Зоран Лукич
Офіс реєстрації: Основний суд Бієліни
15. Равногорський рух Углєвнік
Адреса: Углєвнік, Площа Драже Михайловича, 20, Углєвнік
Уповноважений представник: Алекса Бенович
Офіс реєстрації: Основний суд Бієліни
16. Об’єднаний равногорський рух Вітчизни Сербської
Адреса: Караджоржєва, 386 / C, Баня Лука
Уповноважений представник: Слободан Марич
Реєстраційний офіс: Основний суд Баня Луки
Оригінал статті: https://radiosarajevo.ba/metromahala/teme/cetnicke-i-desnicarske-organizacije-u-sluzbi-ruske-politike-u-bih/388098
Переклад: Катерина Шимкевич