Сайт Intermarium Support Group раніше вже писав про те, що в Україні була прийнята нова стратегія національної безпеки.
У проекті було зазначено, що Україна розвиватиме стратегічне партнерство з рядом держав, а не тільки з США, як це було у попередній редакції.Однією з таких країн стала й Великобританія.
До цього відносини між Україною та Сполученим Королівством були тільки двосторонніми. Однак останні за останні кілька днів у співпраці між нашими країнами стався суттєвий зсув.
7-8 жовтня президент України Володимир Зеленський перебував у Великобританії з офіційним візитом, під час якого було підписано угоду про стратегічне партнерство та основні напрямки співробітництва двох держав.Пріоритетними секторами співпраці є оборона, сільське господарство, інфраструктура, енергетика та охорона здоров’я.
Якщо говорити про основні аспекти, доволі плідного візиту української делегації, то слід виокремити так званий меморандум про посилення співпраці між країнами у військово-технічній сфері. Йдеться про оснащення українських Збройних Сил сучасними ракетними катерами, що сумісні з стандартами НАТО.
Для цього Україні буде надана позика до 1,25 млрд фунтів стерлінгів. Згідно з договором, перші корпуси будуть виготовлені на британській верфі за участі фахівців українського підприємства-виробника. Подальше виробництво буде відбуватись в Україні на верфі, котру буде погоджено із британською стороною. Частина коштів піде на також на побудову портової інфраструктури для базування цих кораблів в Очакові.
У 2014 році Україна була абсолютно незахищена на морях, й навіть зараз попри створений комплекс сил оборони узбережжя, наші шанси ведення дій на морі мізерні. Важко заперечити вигідність даної угоди для України.
А ось відповідь на питання «навіщо це Великобританії?» більшість експертів дає лаконічну відповідь – «Brexit та процеси, які він викликав».
Опісля зустрічі Зеленського та Бориса Джонсона у твітер-акаунті останнього з’явилось повідомлення:
«Великобританія є найзапеклішим прихильником України. Будь-то наша підтримка в обороні, зусилля щодо стабілізації, гуманітарна допомога чи тісна співпраця з політичних питань, наше послання чітке – ми повністю віддані підтримці суверенітету та територіальної цілісності України»
Це стало першою заявою такого змісту з Даунінґ стріт за останні кілька років.
Більшість експертів після того, як відбувся вихід Великобританії з Європейського союзу, заговорили про можливе потепління у відносинах між Лондоном та Москвою вже після наступних виборів, що б суттєво вплинуло на розклад сил на східному фланзі НАТО, так як Сполучене Королівство є одним із найважливіших акторів альянсу.
Усі ми знаємо, що у Британії немає вічних ворогів та вічних друзів, а є тільки вічні інтереси, але важливо, що принаймні поки що вони збігаються з інтересами України.