На даний момент ситуація наступна: всіх сильних альтернативних кандидатів не допустили до виборів. Валерія Цепкало не допустили, бо ЦВК підрахувала, що близько половини підписів, відданих за його висунення, підроблені. Основна претензія полягала в тому, що нібито дата і підпис поставлені різною рукою (за законом, підписант має власноруч внести дату і поставити підпис), при цьому, враховуючи час оцінки зданих підписів і кількість відбракованих, за підрахунками юристів, ЦВК повинна була проводити почеркознавчу експертизу близько 6 тис. підписів на день.
Віктор Бабарико ще в процесі збору підписів був затриманий і перебуває в СІЗО КДБ за надуманим звинуваченням, проте його штаб продовжив роботу і зібрав величезну кількість підписів (рекорд за всіма президентськими кампаніями, які колись були). І за документами, і за кількістю підтверджених підписів (близько половини визнали недійсними) він все-таки проходив, однак на засіданні ЦВК було озвучено, що, за даними слідства, Бабарико був главою ОЗУ, і в декларації не вказав доходи, отримані від діяльності цього ОЗУ, а отже, не може бути допущений до виборів. На зауваження, що суду не було і його участь в ОЗУ не доведена, глава ЦВК Єрмошина заявила, що «принцип презумпції невинуватості застосовується лише в кримінальному праві» (Sic.).
Сергій Тихановський був затриманий і поміщений під адміністративний арешт ще на етапі початкової подачі документів, щоб стати «претендентом в кандидати на пост президента» (жахлива конструкція), однак документи встигла подати його дружина Світлана і стала технічним кандидатом, що представляє його інтереси. Після звільнення з-під адміністративного арешту Сергій став главою передвиборчого штабу його дружини і фактично почав особисто вести кампанію зі збору підписів за висунення. Її вдалося наситити яскравими суспільними подіями, і через близько два тижні після початку кампанії він був затриманий уже по кримінальній справі. У провокації, що призвела до затримання в Гродно, брали участь повія з Мінська і два ППСника, один із яких своєю грою заслужив Оскар і ОМОН. Після затримання Сергія і значної частини його штабу, його дружина залишилася одна, продовжила збирати підписи і документи. В один момент вона мало не знялася з виборів через погрози дітям, але все-таки довела справу чоловіка до кінця, зібрала потрібну кількість підписів і подала документи в ЦВК. Причиною реєстрації, скоріш за все, послужило те, що без чоловіка і половини штабу Світлана виглядала як посередній кандидат і не становила небезпеки.
Однак, сталося досить приємна для білорусів подія, і штаби всіх трьох сильних кандидатів об’єдналися в один. Умови об’єднання були прості: якщо Світлана виграє вибори, вона випустить всіх політв’язнів і проведе нові чесні вибори.
Наразі вона єдиний яскравий альтернативний кандидат, щоправда, ложкою дьогтю є те, що, за чутками, ЦВК планує її зняти наступного тижня, але це поки лише чутки.
Ще є три кандидати-спойлери, які з високою ймовірністю співпрацюють із владою, але про них немає сенсу говорити.
Не менш «кумедними» є й дії ЦВК щодо організації підрахунку голосів і спостереження за підрахунком. До складу комісій із підрахунку голосів було допущено тільки 6 представників непровладних організацій по всій країні, за загальної кількості членів виборчих комісій понад 6 тисяч. Те, як набиралися члени комісій, яких фейлів при цьому зазнала влада, – тема для окремої розмови.
Буквально сьогодні стало відомо, що ЦВК вирішила обмежити кількість спостерігачів на дільницях для голосування і що де-факто спостерігати за виборами будуть тільки представники провладних партій і організацій. Причина такого обмеження була окреслена як складна епідеміологічна ситуація, при цьому складна епідемобстановка чомусь не стала причиною введення карантину, скасування параду 9 травня або непроведення «Слов’янського Базару» (совковий музичний фестиваль у Вітебську за участі зірок пострадянської попси).
Так само внаслідок дуже сумнівної роботи МЗС на ці вибори не приїдуть спостерігачі з БДІЧ ОБСЄ і ПАРЄ.
Природно, дані події викликали спротив суспільства і масові протести громадян, тому всі можливі лідери вуличних протестів або вже затримані, або перебувають під пильною увагою органів. Ніхто ці протестні акції не зміг очолити, і вони пройшли децентралізовано.
На даний момент за підсумками акцій було затримано і піддано різного роду покаранням (штрафи, арешт) близько 1400 осіб по адміністративним статтям і близько 100 осіб по кримінальних. Міжнародні правозахисні організації визнали близько 30 осіб, які проходять за кримінальними статтями, в’язнями сумління.
Ці протести разюче відрізняються від тих, які відбувалися протягом останніх 10 років тим, що громадяни в деяких випадках почали давати відсіч представникам МВС і вступати в бійки з ними.
Обидві сторони конфлікту активно готуються до 9 і 10-го серпня, днів голосування і оголошення результатів відповідно. МВС стягує сили до Мінська і проводить навчання з розгону натовпу із застосуванням військової техніки. Громадяни ж налагоджують горизонтальні зв’язки і намагаються знайти нестандартні варіанти боротьби. Якщо результати виборів не відрізнятимуться від попередніх виборів, один із найбільш обговорюваних сценаріїв – це загальнонаціональний страйк.
На жаль, дії влади на даному етапі говорять про її плани силового розгону всяких протестів, що може привести до великої крові. Як влучно зауважив один із експертів, «білоруси включили режим внутрішнього самурая», і, на відміну від попередніх протестів, репресії тільки збільшують кількість тих, хто незадоволений і готовий виходити на вулиці.
Звіт очевидця. Далі буде.