Володимир Зеленський у виступі з нагоди 9 травня розповів про проект меморіальних символів. Президент України планує встановлення чотирьох дзвонів на території всієї України. На перший погляд, гарна, цікава та оригінальна ідея.
Однак, пропоную задуматись над символізмом та значенням дзвонів у сучасній культурі. Можна згадати про часи Київської Русі та набат, але ці давні символи живуть у «закромах» масової свідомості. Український обиватель, який дивиться серіал «Свати», згадає про дзвони у вульгарній радянській інтерпретації за лекалами антивоєнного роману «По кому подзвін» Ернеста Гемінґвея.
Ким був американський письменник, що написав найвеличніший пацифістичний текст у сучасній літературі? Ймовірно, агентом КДБ, талановитим авантюристом, любителем Куби, примирення з СРСР та учасником двох світових воєн.
Згаданий літературний текст у світовому масштабі інтерпретує символіку «дзвону» як трагедію війни, подію, де немає і не може бути переможців, де панує смерть та хаос. Війна – це провина всіх, особливо якщо вона громадянська. Відповідно, всі війни громадянські, бо всі люди браття. Приблизно так можна інтерпретувати символічне значення роману, назва якого походить від цитати англійського поета епохи Відродження Джона Донна – «Не посилай питати, по кому дзвонять, дзвонять по тобі».
Чому для сучасної України – цей текст є не найкращою пропозицією? Пропоную дізнатися із сюжету роману, де зображується страхіття громадянської війни, як її бачить головний герой Роберт Джордан, молодий американський викладач іспанської мови, член Інтернаціональних бригад, що боролися проти фашистських сил генерала Франциско Франко.
Слідкуйте за символікою. В Україні пропонують встановити дзвони як символ єдності після нашої перемоги, а весь світ знає, що роман «По кому подзвін» – це про страхіття громадянської війни. А в таких війнах переможців не буває, є тільки винуваті.
Заплющить очі. Україна перемогла, а тепер слухайте, що ви чуєте? Президент Зеленський вважає, що для українців має пролунати набат із Дзвону Пам’яті на Луганщині, Дзвону Перемоги на Закарпатті, у Донецьку залунає Дзвін Миру, у Сімферополі Дзвін Єдності.
Варто сподіватись, що донецький дзвін Миру не буде стояти поряд із пам’ятником Захарченку, а дзвін Єдності навпроти пам’ятнику «вєжлівому человєку».
Після перемоги лунають марші та проходять паради, а перед початком пожежі та на згадку про померлих лунає дзвін.