Під час IV Міжнародної конференції Групи Сприяння Розбудові Міжмор’я “Глобальна турбулентність і покликання Інтермаріуму” два виступи були присвячені темі виборів у США і їх впливу на внутрішню і зовнішню політику Вашингтону.
Застосовуючи концепцію плюралізму думок, організатори запросили на конференцію спікерів, які мають значні наукові досягнення і титули, тим не менш є представниками абсолютно протилежних ідей у контексті США і міжнародних відносин.

Нашими спікерами були доктор політичних наук Кароль Хведчук-Шульц -експерт по відносинах США-ЄС і доцент кафедри політичних наук у Вроцлавському Університеті.
Йому опонував польський історик, доктор гуманітарних наук і аналітик Центру Східноєвропейських Досліджень при Варшавському Університеті Єжи Таргальський.
Повний запис онлайн-конференції можна подивитись тут
Тайм-коди обох виступів:
- “США в період після Трампа. Протести BLM, їхній вплив на зовнішню політику Штатів та ризики громадянської війни” Кароль Хведчук- Шульц 1:49:28 – 2:10:33
- “Перспективи Інтермаріуму після виборів у США” Єжи Таргальський 4:56:06 – 5:21:28
Зважаючи на той факт, що виступ Кароля Хведчука-Шульца спровокував багато запитань, які ми залишили без відповіді через обмежений регламент, було прийняте рішення записати з ним додаткове інтерв’ю. Матеріал буде згодом опубліковано на нашому сайті, в ньому читачі зможуть почути відповіді на ряд запитань. (примітка редакції)
Президентство Байдена і доля Інтермаріуму. Ліберальний vs консервативний підхід – схожі висновки

Рік, що минає, ознаменувався цілим рядом суспільних змін та викликів, що вплинули на глобальні політичні процеси в цілому.
Одним із прикладів є вибори президента Сполучених Штатів Америки, що проходили на фоні протестного руху Black Lives Matter, що ще глибше поділив і поляризував американське суспільство.
Ми можемо стверджувати, що риторика президента Трампа, м’яко кажучи, не припала до душі американському суспільству, з огляду на результати виборів. Незважаючи на усі нюанси, те, що главою Білого дому буде Джо Байден, є очевидним.
Звичайно ж, будь-які внутрішні зміни у Сполучених Штатах мають значний вплив на ситуацію у світі, особливо у такому регіоні, як Центрально-Східна Європа.
Ліберальна перспектива – доктор Кароль Хведчук-Шульц
Під час IV онлайн-конференції Групи сприяння розбудові Інтермаріуму експерти приділили значну увагу проблематиці внутрішніх змін у США і їхнього впливу на відносини з країнами Європи, особливо нашого регіону.

Зокрема, доктор політичних наук, доцент Вроцлавського університету Кароль Чведчук-Шульц та доктор гуманітарних наук, історик, експерт з питань безпеки Єжи Таргальський. Обоє панелістів є яскравими представниками польської наукової еліти, однак використали абсолютно різні підходи у своїх дослідженнях – ліберальний збоку Кароля Хведчука-Шульца та консервативний збоку Єжи Таргальського.
На думку Кароля Хведчука-Шульца, успіх Джо Байдена – це хороша новина для світу, особливо для Центрально-Східної Європи. Свою думку спікер аргументував тим, що Байден не допускає такої авторитарної риторики, як Дональд Трамп. На думку експерта, політичний стиль Трампа тяжіє до стилю Володимира Путіна або партійних лідерів Китаю.
Щодо виборів, то ще на початку свого виступу Кароль Хведчук-Шульц наголосив, що немає жодних доказів їх фальсифікації.
Кароль Хведчук-Шульц вважає, що Байден запустить процес певного «ренесансу» у відносинах з Європейським Союзом, оскільки знає, що з такими глобальними проблемами, як кліматичні зміни, міжнародна міграція, тероризм та нерівність, важче працювати віч-на-віч. Дональд Трамп тут вбачав лише точки конфлікту у відносинах між США та ЄС.
Для українців та поляків позиція президента-електа Джо Байдена є хорошою новиною.
Оскільки, під час каденції Барака Обами, останній був відповідальним за відносини з Україною та активно підтримував такі трансформаційні процеси, як боротьба з корупцією та верховенство права.
Щодо Польщі, то такі результати виборів можуть бути невигідними тільки для уряду країни через його рух в авторитарному напрямку, зокрема через порушення прав людини. Адміністрація Байдена не закриватиме на такий наратив очі, як це робила Адміністрація Трампа, що дозволить громадським організаціям апелювати до посольства США, і що може вплинути на військову підтримку Польщі.
46-й президент США буде більш раціональним у міжнародних відносинах. Його зовнішня політика зосередиться на тіснішій співпраці з ЄС та торговій війні з Китаєм. Звичайно, що стосується відносин з ЄС, то не усі проблеми будуть вирішені, зокрема питання побудови Північного потоку 2.
Якщо йдеться про Ініціативу Тримор’я, то Кароль Хведчук-Шульц стверджує, що Джо Байден не надасть значну підтримку проекту, тому що не вбачатиме у ньому реальної перспективи та надійного партнера. Нашою сильною стороною будуть відносини з ЄС та НАТО. Однак Європа все ще залежна від Сполучених Штатів і зараз найкращий час для розробки автономної стратегії безпеки.
Слід також додати, що у своєму виступі Кароль Хведчук-Шульц говорив про ризик громадянської війни у США. Це залежатиме від дій республіканців у пост-виборчий період.
«Або вони слідуватимуть за Трампом та його оточенням, або врешті зрозуміють, що він руйнує країну», – наголосив Хведчук-Шульц.
Консервативна перспектива – доктор Єжи Таргальський

Єжи Таргальський у своїй промові, посилаючись на дискусію, що відбувалась у львівському часописі «Голос» між Юрієм Олійником, Олегом Баханом та Олегом Соскіним, стверджує, що «підтримка» Дональдом Трампом ініціативи Тримор’я була лише способом налякати Німеччину.
Виділення коштів у розмірі одного мільярда доларів на розвиток проекту було лише символічним жестом.
«Насправді ж Адміністрація 45-го президента США хотіла безкоштовно створити противагу для ФРН», – зауважив Таргальський.
На думку експерта, фальсифікації під час виборів були, однак це ніяк не вплине на той факт, що президентом все-таки буде демократ.
Саме пост-виборчий період відзначиться внутрішньою дестабілізацією, що безумовно вплине на ефективність США у зовнішній політиці. Також Єжи Таргальський говорить й про потепління у відносинах з ЄС, зокрема Німеччиною, оскільки попри економічні суперечності, демократи на чолі з Джо Байденом пов’язані з Німеччиною спільною ультралівою ідеологією.
Дії США на європейському континенті будуть узгоджуватись з Німеччиною, котра використає цей період дестабілізації для побудови німецької федеративної наддержави.
ЛГБТ- ідеологія, на думку експерта, стане тим цементом, що «зв’яже» усі елементи цієї наддержави. Той факт, що польські еліти пішли на зустріч Німеччині, означає капітуляцію з точки зору інтересів Польщі. Це також зумовлене розчаруванням у політиці Дональда Трампа і потужною лівою орієнтацією, що існує зараз у Польщі.
У цьому контексті Єжи Таргальський згадує про базовий договір між США та Німеччиною, запропонований міністром оборони ФРН Аннегред Крамп-Карренбауер. Відповідно до договору, США надаватиме Європі ядерну парасольку, а Німеччина стане головним партнером США, що дозволить останнім залишити Європу і зосередитись на Тихому океані.
У такому контексті проект Тримор’я перетвориться на німецький проект Серединної Європи (нім. Mitteleuropa).

Розв’язанням даної проблеми є поширення ідеї Міжмор’я та об’єднання усіх сил для її реалізації, щоб бути готовими до того моменту, коли протиріччя між США та Європою, в обличчі Німеччини, вийдуть назовні.
Як бачимо, результатам виборів у США не можна дати однозначної оцінки.
Президентство Джо Байдена матиме як і свої плюси, так і мінуси для нашого регіону.
Раціональна поведінка новго очільника Білого дому та тверда позиція щодо Росії гратиме нам на користь. Тут можемо також стверджувати, що українське питання, можливо, вийде на новий рівень, оскільки 46-й президент США має хороші знання щодо ситуації в Україні, а також посаду держсекретаря займе проукраїнський Ентоні Блінкен.
До мінусів можна віднести те, що президенство Байдена матиме певний ідеологічний характер та те, що при потеплінні відносин з Німеччиною, Штати можуть залишити Європу і зосередити свою політику на східноазійському та тихоокеанському регіонах.
Тоді ключовим гравцем у Європі стане Німеччина, що у своїй зовнішній політиці любить загравати з Росією. А що стосується ініціативи Міжмор’я, то, звичайно, відсутність підтримки зі сторони США суттєво вплине на реалізацію проекту, однак ми повинні докласти значних зусиль, щоб у ньому побачили реального та потенційного партнера.
Анастасія Кондрат – аналітик Intermarium Support Group