Візит польського президента до України виявився вигідним також з економічної точки зору.
Окрім традиційних відвідин місць пам’яті Анджей Дуда разом із Володимиром Зеленським відвідали українсько-польський економічний форум в Одесі.
В ході форуму президент України наголосив, що розмір прямих іноземних інвестицій в Україну з Польщі становить 800 мільйонів доларів, а товарообіг між обома країнами досяг рівня 8 мільярдів доларів.
Читайте також: Візит Анджея Дуди в Україні
У спільній президентській заяві задекларовано сприяння Польської Республіки щодо поглиблення відносин України з Європейським Союзом на принципах асоціації та глибокої економічної інтеграції.
Також йдеться й про двостороннє економічне співробітництво.
Основні акценти було зроблено на енергетиці та транспорті. На думку польського президента ключовим фактором у економічних відносинах є створення якісної інфраструктури, котра підсилить економічну взаємодію обох держав.
Між Фондом державного майна України та польською державною нафтогазовою компанію PGNiG було підписано угоду про нерозголошення потенційним покупцям конфіденційної інформації щодо об’єктів приватизації.
PGNiG – саме та нафтогазова компанія, котрій вдалось через суд зобов’язати російський Газпром виплатити 1,5 млрд доларів США за отриманий у 2014 році газ за підвищеними цінами. Також дана компанія віддавна цікавитися співпрацею з Україною і фактично працює з 2016 року і планує з першої половини 2021 року розпочати газорозвідку в західній Україні.
Як зазначають експерти, через нестабільну безпекову ситуацію, великі гравці ще не наважились зайти на ринок України, і Польща відчула цей шанс.
Нові енергетичні угоди – це ще один крок до незалежності від російських енергоресурсів і ослаблення впливу РФ на Україну, тож нові домовленості між Україною і Польщею сприяють не лише економічному розвитку, але й підсилюють безпеку регіону в контексті енергетики.
Наступний важливий крок – підписання Угоди про співпрацю між портами Одеси та Гданська під час Україно-польського економічного форуму.
Дана угода дозволить через українські порти постачати товар до Польщі, а потім й до Європи та передбачає усунення логістичних перепон та реновацію наявної та створення нової інфраструктури.
На фоні безпекових і економічних домовленостей стає помітним, що колишні історичні непорозуміння поступово відходять на задній план, а основний акцент робиться на взаємовигідному партнерстві.
Зважаючи на те, що Варшава серйозно налаштована на співпрацю, хочетьсявірити, що підтримка всіх безпекових та економічних ініціатив не залишиться формальною угодою на папері, а потенціал обох держав буде максимально використаний.
Анастасія Кондрат – аналітик Intermarium Support Group