10 серпня 2019 р. в лекторії Козацького дому в Києві відбулася зустріч із німецьким культурним центром Haus Montag, названим іменем героя роману-антиутопії Рея Бредбері “451 за Фаренгейтом”. Утім, бібліотека із “забороненими”, точніше, просто непотрібними в суспільстві споживання книжками – не єдине, що можна знайти в цьому будинку, розташованому в мальовничій Пірні й дуже подібного за своїм функціоналом до українського Козацького Дому.
Дім Монтага включає елементи метаполітичного центру, студії звукозапису, клубу і конференц-залу, а невдовзі до нього приєднається і хостел, насамперед для учасників маршу пам’яті жертв бомбардувань Дрездена, який щорічно організовує NPD. Хоча, як показали і українські, і німецькі вибори, майбутнє саме за такими автономними метаполітичними майданчиками, як Haus Montag. Перше відео, зняте у Домі Монтага за участі відомого німецького гурту FLAK, із задоволенням переглянули учасники зустрічі.
Координатор Haus Montag Томас Зательберг докладно описав суспільно-політичний клімат у Німеччині, в якому й виник цей культурний центр. Симбіоз псеводопротестних молодіжних рухів, які вважають себе “лівими” і атакують всіх, хто прагне зберегти німецьку ідентичність, і транснаціональних корпорацій у Німеччині дав свої плоди. Тепер німецька ідентичність розуміється передусім як купівельна спроможнісь індивіда незалежно від його походження, а “відкритість кордонів”, незважаючи на регулярні тяжкі злочини, які вчиняються мігрантами, стала сучасною німецькою національною ідеєю. Ці процеси зайшли так далеко, що відокремлення не згодних із таким розвитком подій провінцій, здебільшого в межах колишньої “залізної завіси” ГДР, передусім Баварії, може стати реальністю вже завтра.
Адже “інша Німеччина” в сенсі Штефана Георге все ще жива в серцях патріотичних німців, що відчувають спорідненість із українцями на сторожі своєї державності й національної ідентичності. Саме так народився німецько-українсько-норвезький проект Kraftquell (Джерело сили), ініційований ще одним представником Haus Montag Томасом Раковим. Мета проекту – організувати відпочинок українських ветеранських родин та окремих учасників бойових дій на Сході України в Німеччині та Норвегії, тим самим показавши справжню солідарність великої європейської сім’ї народів з українцями.
Послухавши доповідь Олени Семеняки, міжнародного секретаря Національного Корпусу, на конференції Regeneration Europa в Різі навесні 2018 р., Томас Раков запросив її розповісти про боротьбу українського добровольчого руху й на зустрічі з норвезькими однодумцями. Останні в ході її лекції під Осло влітку того самого року охоче долучилися до проекту Kraftquell, потенційно відкритого і для інших країн-учасників (наприклад, влітку цього року хорватський доброволець полку Азов Денис “Пєна” Шелер організував відпустку дружини й доньки загиблого азовця “Француза” на Адріатичному морі). В лютому Олена Семеняка, аналогічно, виступила з лекцією в Пірні, після якої Томас Раков оголосив про відкриття проекту Kraftquell у Німеччині.
Станом на сьогодні, Haus Montag запустив Facebook-сторінку й продукцію (футболки, (термо)чашки) для збору коштів на підтримку цього благодійного проекту в Німеччині. Крім того, Томас Зательберг і Томас Раков подарували українській стороні нову продукцію на знак солідарності з метаполітичними ініціативами Пломеня: футболки з символічним надписом “Університет свободи” – в’язниця, яку перетворили на храм освіти борці за незалежність Ірландії в 70-80-х рр. минулого століття.
Таїсія Непокритова, мати трьох дітей, очільниця ГО “Українські родини” і партнер проекту Kraftquell з українського боку, також виступила на заході, висловивши намір запросити на знак вдячності німецькі та норвезькі сім’ї й учасників проекту Kraftquell на відпочинок та екскурсії по знакових місцях України.
Адже німецькі союзники мають твердий намір порадувати стоїчних українських захисників як красотами природних ландшафтів Німеччини і Норвегії, так і найвищими злетами людського духу. Саксонська Швейцарія, де розкинулася Пірна, – чи на найкращий вибір для таких цілей. Карл Маріа фон Вебер, Каспар Давид Фридрих, Ріхард Вагнер та багато інших видатних постатей Німеччини черпали своє натхнення з монументальної природи Саксонської Швейцарії. Відео під музику фрагменту опери “Лоенгрін”, що набувала обрисів під час прогулянок Вагнера лісами, горами й стежками Саксонської Швейцарії, стало неперевершеною ілюстрацією до розповіді Томаса Ракова про їхню малу батьківщину. Гучні оплески багаторічним німецьким активістам, що подають блискучий приклад молоді (Київ також відвідала донька Томаса Зательберга Хелла), завершили подію за участі приємно вражених українських та закордонних гостей.