Intermarium
intermarium.nc@gmail.com
  • Головна
  • Програма
  • Блоги
  • Події
  • Інфографіка
  • Команда
No Result
View All Result
  • Українська
  • English
  • Головна
  • Програма
  • Блоги
  • Події
  • Інфографіка
  • Команда
No Result
View All Result
Intermarium
No Result
View All Result

Трансформація по-українськи: від failed state до лідерства

Інтермаріум Автор: Інтермаріум
21.12.2021
Трансформація по-українськи: від failed state до лідерства

У війні з Україною Російська Федерація активно використовує військові, політичні, правові, дипломатичні, гуманітарні, економічні та інформаційні методи боротьби. Останнім на цій війні відводиться ключова роль.

Через потужну мережу власних ЗМІ, а також через своїх агентів впливу в різних країнах та організаціях, Росія нав’язує наратив “Україна «failed state» – недієздатна держава, яка не контролює свою територіальну цілісність, а також економічну, політичну, демографічну та соціальну ситуацію всередині країни.

При тому, що у самому рейтингу недієздатних держав Fragile States Index 2020 Росія знаходиться на гіршій позиції (76 місце) в зоні “High warning”, в той час як Україна займає 92 місце в зоні “Warning”. Зона, в якій знаходиться Росія, має вищий рівень небезпек та ризиків ніж зона, в якій перебуває Україна.

Цей факт не заважає РФ проводити успішні інформаційно-психологічні атаки, які, перш за все, направлені на громадян України та міжнародну спільноту. Їх ціль – дискредитація України як суверенної держави та сіяння розпачу та розчарування серед населення. Також, за рахунок таких атак РФ вміло маскує власні проблеми, переводячи увагу на інших.

В таких непростих умовах, на запропонований Росією “Ukraine – failed state”, Україна має сформувати альтернативну візію власного майбутнього в довгостроковій перспективі. На це є запит як серед власних громадян, так і з боку міжнародних партнерів, які прагнуть від України прогнозованості та конструктиву.

Як антидот деструктивної візії України, яку сформував Кремль, пропонується конструктивна візія України з конкретною ціллю. Вийти в ТОП-30 країн світу за рівнем і якістю життя в наступні 50 років з темпом сталого економічного зростання 8% щорічно.

Україна і Молдова – це дві найбідніші країни Європи. Захід і навіть постсоціалістичні країни Східної Європи (Польща, Чехія, Словаччина, Литва, Латвія, Естонія) відірвалися далеко вперед. Якщо порівняти це з велоспортом, то Україна не те, що одна з останніх в пелотоні, вона випадає з нього взагалі. Щоб наздогнати розвинутий світ, який в середньому рухається з темпом 3% росту економіки щорічно, Україна має рухатися в 2-3 рази швидше за більшість країн.

Розвиток економіки має бути не тільки швидким, а і сталим (протягом десятиліть). Чи можливо це? Так. Країни Східної Азії (Японія, Китай, Сінгапур, Тайвань, Малайзія, Індонезія), Бразилія, Мальта, Ботсвана, Оман є прикладами тривалого та стрімкого економічного зростання. Ці країни забезпечили собі 4-кратне зростання ВВП протягом 20 років. Відповіді на те, як цього досягти та основні принципи сталого економічного зростання відображено в Дослідженні Комісії Світового банку зі зростання та розвитку на чолі з Нобелівським лауреатом Майклом Спенсом.

Окремо слід згадати приклад дружньої нам Польщі, яка в 90-ті і нульові роки показувала приріст реального ВВП в 1,5 рази кожні десять років. Білорусь, як це не дивно, теж протягом 20 років з 1996 по 2011 давала приріст реального ВВП в 2,1 рази кожне десятиріччя.

Тому за наявності політичної волі і відповідної економічної політики, а це має бути політика економічного націоналізму, виходячи із заявлених цілей, амбітна ціль УКРАЇНА ТОП-30 за 50 років стає цілком реальною.

4 причини, чому Україна просто не має права мислити менш глобально ніж ТОП-30.

Причина #1 – це економічна відсталість і ймовірність залишитися за бортом 4 технологічної Революції. 1 млрд людей на планеті продовжують жити в умовах 2 технологічної Революції. Тому в умовах стрімких змін відсталі країни будуть лише споживачами, а не власниками вигод.

Причина #2 – це геополітична обстановка в регіоні. Східний сусід Росія продовжує імперіалістичну політику і війну з Україною. Білорусь лишається загрозою і майданчиком для вторгнення Росії з Півночі. Польща, Туреччина, Угорщина економічно випереджають Україну в середньому в 4-5 разів. Ці країни продовжують нарощувати своє домінування в регіоні. І тільки Україна та Молдова лишаються інертними та бідними.

В таких умовах держави з часом або зникають, або перероджуються. Я є прихильником трансформації України в регіонального лідера.

Причина #3 – боротьба за світовий капітал. В умовах загострення конкуренції за капітал Україна буде програвати макро стабільним країнам регіону з вищими кредитними рейтингами, з меншими ризиками та стабільною дохідністю. Країні з рейтингом BBB важко конкурувати за довгі і дешеві гроші з країнами з вищими кредитним рейтингом. Вихід – ставати сильним і надійним партнером.

Причина #4 – це глобальні виклики: війна з Росією, пандемія COVID-19, міграційні процеси, глобальне потепління, інші виклики. В стані економічного занепаду ці питання вирішити неможливо. Це є прямою загрозою не тільки для України, але і для всього регіону в цілому. Україна має стати прогнозованим партнером з надійною системою безпеки та сильною економікою.

“Україна ТОП-30” це довгострокова ціль, яка потребує протекції. В Україні має бути створена спеціальна Рада економічного розвитку, яка працюватиме окремо від Уряду та Міністерств, і на пряму буде комунікувати з першими особами держави. Вона не буде займатися справами поточного адміністрування. Мета цієї Ради – дотримання принципів Стратегії незалежно від того, хто приходить до влади. Уряди в Україні змінюються ледь не щороку. За останні 30 років їх було 24. Тому Уряд в українських реаліях не є гарантом сталості в реалізації будь чого.

Подібні Ради існують в Кореї – Рада з економічного планування, в Сінгапурі – Рада з економічного розвитку, а також в Австралії.

Найбільшою проблемою в Україні лишається олігархічна система. Політична рента витісняє ринкові механізми. І навіть при плануванні Урядом «Векторів економічного розвитку 2030» – це діюча економічна стратегія, де написані правильні речі про експортно орієнтовану економіку, про товари з високою доданою вартістю, модернізацію основних фондів, капітальні інвестиції, не зазначається джерело ресурсів для реалізації цієї Стратегії.

Якщо з людським капіталом, більше менш, все ясно. У нас є свої спеціалісти, є українці за кордоном, є іноземні спеціалісти, які можуть тут реалізувати ТОП-30, то з ресурсами фінансовими і природними є проблема, на них є монополія олігархів.

Проблема олігархії і шляхи подолання монополій в законний спосіб взагалі мають стати основою безпекової і економічної стратегії України, але там це навіть не згадується.

Шлях України до ТОП-30 країн світу це не тільки відповідь РФ на failed state, це і запуск глибинних трансформаційних процесів в самій Росії. Згуртована, технологічна Україна має всі шанси перемогти у війні з Росією. І тільки після цього Європа зможе мати стабільну безпеку на своїх Східних кордонах, а країни регіону отримають потужного економічно та геополітичного партнера у вигляді України.

Все це стає особливо актуальним в еру пост пандемії COVID-19, коли зростає попит на регіоналізацію виробництв. Виробники повертають свої виробництва з-за кордону, щоб диверсифікувати ризики, максимально захистити ланцюги доданої вартості та зберегти їх ефективність. Ера пост пандемії змушує виробників і уряди країн шукати партнерів серед своїх сусідів.

В таких умовах Україна або взагалі зникне як суб’єкт, не відповідаючи вимогам часу, в чому зацікавлена Росія, або трансформується в сучасну розвинуту країну, в чому зацікавлені, перш за все, самі українці.

Трансформована Україна, орієнтована на цілі сталого розвитку, економічне зростання та покращення якості життя своїх громадян автоматично стає цікавою і для міжнародних партнерів. Перш за все, в питаннях безпеки Східної Європи та в питаннях боротьби з глобальними викликами.

Україна ТОП-30, це більше ніж стратегічна ціль, це найкраща відповідь всьому Світу щодо дієздатності української держави.

Олександр Чупринюк
Менеджер освітніх проектів Національного Корпусу, експерт Інституту національного розвитку

Previous Post

Європейський ордер на арешт як зразок для національної безпеки Міжмор’я

Next Post

Трансформація по-українськи: від failed state до лідерства

Популярні

Andriy Biletsky on the IFA “Intermarium”

Андрій Білецький про МФО “Інтермаріум”

21.12.2021
Члени Intermarium Support Group взяли участь в українсько-польських днях добросусідства

Члени Intermarium Support Group взяли участь в українсько-польських днях добросусідства

21.12.2021
The United States Threat to Ukraine and Intermarium: Using a War with Russia to Subvert Their Future of Independence

The United States Threat to Ukraine and Intermarium: Using a War with Russia to Subvert Their Future of Independence

13.02.2022
Коріння вітчизняного антифашизму або кому заважає полк “Азов”?

Коріння вітчизняного антифашизму або кому заважає полк “Азов”?

21.12.2021
Візит української делегації в Литву: LDK Palikuonys та МФО «Інтермаріум» об’єднують свої сили

Візит української делегації в Литву: LDK Palikuonys та МФО «Інтермаріум» об’єднують свої сили

22.05.2023
Єжи Таргальського не стало

Єжи Таргальського не стало

21.12.2021

Архіви

No Result
View All Result

про нас

Група сприяння розбудові Інтермаріуму (ГСРІ) – заснована у Києві громадська організація і довгостроковий геополітичний проект, що з 2016 р. здійснює помітний внесок у регіональну інтеграцію на території між Балтійським, Чорним і Адріатичним морями у відповідь на російську агресію і глобальні виклики сьогодення.

Меню

  • Головна
  • Програма
  • Блоги
  • Події
  • Інфографіка
  • Команда

Наші партнери

  • Літературний клуб "Пломінь"
  • ГО "Інститут Національного Розвитку"
  • The New Prometheism
  • Vokativ

Контакти

intermarium.nc@gmail.com

04074, м. Київ
вул.Новомостицька, 25, офіс 5

Соціальні мережі

© 2021 ГО "Група сприяння розбудові Інтермаріуму"

  • EnglishEnglish
  • Головна
  • Програма
  • Блоги
  • Події
  • Інфографіка
  • Команда
No Result
View All Result