Туреччина може зберегти військовий контингент в Афганістані за умови підтримки з боку США. З такою заявою після закінчення саміту в Брюсселі виступив турецький президент Реджеп Ердоган. Для близькосхідної країни це прямий шлях стати провідною силою на афганській арені. Щоправда, «Талібан» виступає проти такої ідеї, адже бачить в ній порушення домовленностей із США. І якщо для Вашингтону збереження в країні турецьких військових – це шанс попередити можливе захоплення влади бойовиками, то для Анкари – чергова можливість закріпитися в ще одному регіоні світу.
Афганістан став однією з тем переговорів між Ердоганом і його американським колегою Джозефом Байденом в Брюсселі. «Якщо США не хочуть, щоб ми йшли з Афганістану, і мають бажання якось цьому сприяти, то дуже важливою стає дипломатична, фінансова та логістична підтримка з боку Америки. Цю позицію ми відкрито повідомили президенту США, – пояснив турецький лідер. – Не можна ігнорувати факт існування руху «Талібан», з яким можливо продовжувати переговори і робити різні кроки». Ердоган уточнив, що в його планах – продовжувати діяльність в Афганістані спільно з Угорщиною і з залученням Пакистану. «Є домовленості на цей рахунок», – додав турецький президент.
Трохи згодом Білий дім заявив, що Анкара дійсно отримає всю необхідну допомогу для захисту та забезпечення безпеки кабульського аеропорту імені Хаміда Карзая. Тут важливо вказати на той факт, що 14 грудня 2020 року Америка ввела санкції проти оборонної промисловості Туреччини за закупівлю російських зенітних ракетних систем С-400. Проте зараз США заявляють про надання повної підтримки Туреччині, в тому числі й військової.
Звичайно, така ситуація влаштувала би і Росію. Вона зацікавлена в стабільності центральноазійських республік, що межують з Афганістаном, але без участі американців. Крім того, Москва має досвід взаємодії з Анкарою – від Близького Сходу й Північної Африки до Південного Кавказу, тому і в питаннях врегулювання ситуації в даному регіоні категоричних протирічь точно не виникне.
Проте, даний проект впирається в позицію талібів. Наразі вони категорично проти ініціативи Ердогана щодо охорони аеропорту в Кабулі, а за попередніми домовленостями Туреччина, як країна НАТО, повинна вивести війська з Афганістану. Цілком ймовірно, що саме військова присутність Туреччини стане тим чинником, який може спричинити зрив мирної угоди. Окрім того, варто звернути увагу на те, що війська США і НАТО ще не вийшли з Афганістану, а таліби вже захопили два райони.
Отож, чи готовий Захід до того, що Афганістан знову стане основною базою терористів у регіоні? Покаже час та подальші дії сторін.