У Словенії дві опозиційні партії “Левиця” (#Levica) та “Соціал-демократи” (#SD) зібрали більше 28 000 підписів на подання до парламенту щодо проведення референдуму проти додаткових витрат на оборону, запланованих урядом.
Представники опозиції кажуть, що 28 тисяч підписів – свідчення того, що громадяни проти подібних фінансових витрат. «З одного боку, це послання до уряду полягає в тому, що абсолютно неприпустимо витрачати гроші на зброю в розпал економічної, соціальної та медичної кризи», – заявив у четвер ЗМІ після передачі Лука Месец, лідер партія “Левиця”.
“З іншого боку, це дуже чітке повідомлення депутатам, що згідно з конституцією Словенія є демократичною республікою, де народ має владу”, – продовжив Месец.20 листопада парламент Словенії прийняв закон, запропонований правим урядом Янези Янші, відповідно до якого необхідно виділити на оборону додаткові 780 мільйонів євро на п’ятирічний період з 2021 по 2026 рік.За інформацією ЗМІ, основна частина цієї готівки піде на закупівлю бронетехніки та середню піхотну групу батальйонів. Також потрібно придбати один новий літак та два вертольоти.
Міністр оборони Матей Тонін вважає, що довготривале виживання словенських військових залежить від прийняття закону. За його словами, заплановані інвестиції також включають нове обладнання для солдатів та модернізацію інфраструктури та армійських казарм.Словенія встановила довгостроковий термін – 2035 р., щоб збільшити витрати на оборону до 2% ВВП відповідно до рекомендацій НАТО.Але представники “Левиці” кажуть, що 780 мільйонів євро можуть також профінансувати вісім нових інфекційних клінік, 10 000 квартир для молодих людей, 12 000 ліжок у будинках для людей похилого віку або три роки фінансування науки в країні.
“Левиця” “СД” почали збирати підписи під референдумом минулої суботи під гаслом “ 780 мільйонів на процвітання, а не на озброєння”.Якщо підписи, подані до парламенту, вважаються дійсними, парламент повинен встановити кінцевий термін у 35 днів, протягом якого має бути зібрано загалом 40 000 підписів.Міністерство оборони заявляє, що референдуми щодо законів про оборону не дозволяються конституцією. Але “Левиця” наголошує на передачу закону до Конституційного суду, якщо це буде потрібно.
Політична кар’єра Янші вже була позначена гучним скандалом, пов’язаним із контрактами на оборону. Так звана “справа Патрія” стала публічною у 2008 році завдяки фінському журналісту-розслідувачу Магнусу Берглунду та його словенському колезі Блазу Згазі.Вони повідомили, що словенські чиновники на чолі з Яншею, який був прем’єр-міністром з 2004 по 2008 рік і з 2012 по 2013 роки – і з березня цього року втретє – взяли хабар від фінської оборонної групи “Патрія”, перш ніж Словенія досягла угоди з “Патрією” на 238 мільйонів євро.
У 2014 році Янша був засуджений за корупцію, пов’язану з цією справою, і провів кілька місяців у в’язниці.
Однак вищий суд скасував рішення у 2015 році. Янша та його партія СДС постійно заперечували протиправні дії, стверджуючи, що вся справа “була політично мотивованою і мала на меті знищити або сильно послабити СДС і усунути її президента від політики”.
Оригінал статті за посиланням: https://balkaninsight.com/2020/11/27/slovenia-opposition-seeks-referendum-on-defence-spending-hike/