Після 20 років перебування в Афганістані, американська армія та контингенти інших держав покидають країну.
Як відомо, виведення військ США і НАТО з Афганістану вже на тій стадії, коли узгоджуються суто бюрократичні моменти мирної угоди з Талібаном.
В процесі, який розпочав ще Дональд Трамп, фактично поставив крапку Джо Байден.
З цієї точки зору заголовок, який одночасно є питанням, невдовзі фігуруватиме на міжнародній арені ще частіше.
Спроба перегорнути афганську сторінку вже була у грудні 2014 року, коли НАТО і ООН оголосили про завершення міжнародної місії I.S.A.F. у Афганістані.
1 січня 2015 альянс розпочав вже не бойову стабілізаційну місію, відому як Resolute Support Mission.
Однак, виведення військ – це не завершення однієї місії і початок іншої.
У Вашингтоні, звичайно ж, не наївні і прекрасно розуміли, що таліби використають цю ситуацію і перехоплять ініціативу.
Ще цікавіше, що багато експертів прогнозувало підсилення талібів за рахунок трофейної техніки та зброї, яку залишили американці силам безпеки Афганістану.
Прогноз виявився вірним, бо вже в червні, тобто через місяць після виведення військ США і НАТО, таліби розширили свій контроль над територіями Афганістану.
На даний момент вони контролюють приблизно 40% території країни, що створює безпрецентну загрозу для безпеки уряду в Кабулі і регіону.
Окрім цього, талібам вдалося захопити 700 одиниць техніки, яка була залишена американцями для боротьби з ними ж. Разом з технікою було також захоплене важке озброєння, сотні одиниць стрілецької зброї та багато іншого майна американців.
Нескладно здогадатися, як дана зброя буде використана, вже не кажучи про масу об’єктів військової інфраструктури, які залишилися після перебування контингентів США та НАТО.
З цієї точки зору виведення військ є або дуже недалекоглядною політикою США, або ж добре продуманою стратегією із поки що неясними мотивами.
Місцеві мешканці вже б’ють на сполох, зокрема ті, хто працював на американців.
De facto, вони залишилися без прикриття і те, коли вони стануть жертвою помсти талібів, є лише питанням часу.
Частину з них евакуюють до США, на що Байден вже виділив 100 мільйонів доларів, однак доля інших може бути набагато більш трагічною.
Якщо зважати на те, що афганські військові тікали в напрямку таджицького кордону, то можна вже говорити, що таліби поступово наближаються до Росії.
Попри те, що Таджикистан є незалежною країною, його політичну залежність від РФ ніхто не заперечуватиме.
На даний момент Путін заявив, що готовий надати Таджикистану всю необхідну підтримку, якщо загострення на його кордоні продовжиться.
Щодо того чи Росія влізе в нову афганську війну, то поки що речник Путіна Дмитро Пєсков заявив, що Росія не планує вводити свої війська в Афганістан.
В будь-якому випадку, наслідки виведення військ ми зможемо побачити через найближчих кілька років.
Якщо Афганістан знову стане головною базою терористів, то тепер, коли в них під контролем маса американського озброєння з технікою та інфраструктурою, вибити буде набагато важче.
Це ж саме стосується повернення контролю над територіями, що перейшли під контроль талібів.
Однак не варто також виключати, що таким чином США намагаються створити напруження в безпосередній близькості до тих країн, що знаходяться у сфері впливу Росії.
Поки що Росія не планує заходити в Афганістан, однак дії талібів дуже скоро можуть внести свої корективи.