У Сербії ,на вулицях найбільших міст, вже кілька днів тривають протести.
Протест розпочався у Белграді, де і на даний момент є наймасовішим. Протягом цього періоду не було ніяких конкретних дій, ніхто з присутніх офіційно не озвучував вимоги, або ж план для вирішення існуючих проблем, тобто тих, які стали причиною протесту.
Ті, що вийшли на вулицю, щоб своє висловити своє невдоволення, називають багато причин, а саме:
- 06.07.2020 – президент Сербії Олександр Вучич оголосив про нове посилення заходів по боротьбі з Covid-19, серед яких: заборона перебувати у групах більше 5 осіб у приміщенні, 10 людей на відкритому повітрі та комендантська година з п’ятниці до понеділка.
Найцікавіше те, що якраз сам президент два тижні тому скасував карантин, щоб провести парламентські вибори.
- Також, люди обурені тим, що, згідно з словами президента, сербська медицина, система охорони здоров’я та лікарні є кращими, ніж деякі лікарні в Німеччині.
- Рівень життя. Громадяни бачать, що колись нерозвинута Боснія, місцями, має кращу економічну ситуацію, ніж Сербія.
Нещодавні парламентські вибори
Трохи більше 2 тижнів тому в Сербії відбулися парламентські вибори, явка на яких становила 47% виборців.
Прогресивна партія Сербії, яку очолює президент Вучич, отримала 63% голосів і тепер вона, разом з соціалістичною партією, будуть без опозиції приймати закони і відповідати за майбутнє країни.
Щодо опозиції, то варто наголосити, що до оголошення карантину, протягом 5 місяців, вона постійно організовувала мирні протести у столиці, марш через Белград під назвою ”Один з мільйона”
Ці марші очолювала проєвропейська і ліберальна Народна партія, зареєстрована в 2017-му році у наслідок розпаду Демократичної партії, але яка на даний момент разом з проросійською партією “ДВЕРІ” (Двери српске), представляє опозицію.
На протестах присутні близько 30 тисяч громадян. Варто зазначити, що ця партія на виборах отримала тільки 0.6% голосів і сама закликала людей бойкотувати вибори.
Протести
Перший день протесту пройшов без політики, прапорів та символіки. Учасники протестів не мали лідерів і не були організовані, що дозволило поліції без зайвих зусиль придушити протест, відтіснивши його учасників від будівлі парламенту і не дозволяючи їм зійтися знову.
Поліція відразу почала використовувати гумові кулі та сльозогінний газ.
В ході заворушень поліція била як жінок, так і журналістів та навіть тих, хто просто мимо їхав на велосипеді, або спокійно сидів в парку.
Обтяжуючою обставиною було те, що від самого початку до груп демонстрантів проникло багато провокаторів та членів різних державних служб. Серед них були працівники поліції в цивільному, служби безпеки і члени організації, якою керує президент Вучич.
Варто також звернути увагу на те, що ЗМІ подавали інформацію, в основному, про постраждалих поліцейських і пошкоджене майно.
Найбільше у новинах тиражували підпал трьох поліцейських машин.
Цікаво те, що майже всі, хто на той момент знаходився біля парку, бачили, що ці машини ледве доїхали, були вже з видимими пошкодженнями і не мали номерів.
Через це є підстави вважати, що підпал це був підпал вже списаних автомобілів, організований самою поліцією, щоб у всьому звинуватити демонстрантів.
Перше, що опублікували ЗМІ, це інформація про спробу захоплення будівлі парламенту.
Є чимало відеозаписів, де видно і чутно як демонстранти перед будинком парламенту закликають інших не заходити всередину.
В той час як провокатори і тітушки, навпаки, закликали натовп зайти до будівлі.
Це було черговим намаганням спровокувати та підставити протестувальників.
Найбільша помилка була допущена під час другого дня протестів, коли незадоволені та втомлені від неправди демонстранти, почали виправдовуватись перед ЗМІ, поліцією та самим президентом, що ніхто з них не хуліган і за протестом не стоїть жодна партія.
Другий день розпочався із сидячого протесту.
Люди блокували дороги, парки і державні установи, тримаючи в руках банери і повторюючи гасла “Ми не хулігани”, “Не віддамо Косово” і “Вучича за ґрати”.
Такий формат був демонстрацією слабкості, принаймні саме це побачив режим у діях протестувальників.
В результаті на вулиці було виведено ще більше поліції, сербської жандармерії та тітушок.
Наступні два дні пройшли без змін
Тітушки, агенти та інформація від ЗМІ
На другий день протестів на вулицях Белграду вже можна зустріти футбольних фанатів та членів різних контрольованих владою націоналістичних ГО, які успішно виконували завдання тітушок, провокуючи насильство між поліцією і демонстрантами.
( прим. редакції: За інформацією редакції Інтермаріум, ультрас і націоналісти у Сербії не мають єдиного фронту. Є як ті, хто протестує проти влади, так і ті, хто владу підтримує)
Найбільше було чути про діяльність ГО “Левіатан”.
ГО Левіатан – зареєстрована як організація, котра займається захистом тварин, а насправді є громадським формуванням, яке фінансується правлячою партією.
Донедавна про цю організацію можна було чути лише у контексті боротьби проти заселення Сербії мігрантами та іншими нацменшинами.
Всі кримінальні провадження закрито, а громадяни, які скаржилися або писали заяви на дану ГО, тепер страждають від поліції.
Цю ГО очолює Павле Бігалі, угорсько-єврейського походження, раніше судимий та звинувачений у багатьох злочинах.
Як не дивно, але всі його кримінальні справи були закриті, зникли, або ж взагалі не відкривалися.
З самого початку протесту, в ЗМІ з’явилася інформація про те, що організаторами протесту є іноземні служби та активісти.
Тут мова йшла про американців, хорватів та навіть українців.
Цьому є декілька причин:
–США: Дональд Трамп надав офіційну підтримку демонстрантам і звернувся до влади з наступними словами:
”Ви ж говорите про якусь демократію в Сербії. Чому ж тепер ви б’єте своїх громадян, які вийшли спокійно протестувати?”
Така заява, вочевидь, обурила президента та проросійські ЗМІ.
–Хорватія: Під час недавнього конфлікту в Белграді між футбольними фанатами ТОРЦІДА Спліт та місцевимии вболівальниками хорвати цілу ніч розбивали заправки та об’єкти громадського харчування, які їм просто було по дорозі.
Відтоді сербські ЗМІ люблять згадати цю групу у будь- яких конфліктах в Сербії.
–Україна: На протестах, за напад на поліцію, було заарештовано близько 100 осіб, серед яких іноземці.
Серед них був і Роман Левін. У Романа,як виявилося, громадянство Ізраїлю, а сам він відомий як активіст, котрий не підтримує політику Ізраїлю щодо Палестини та Сектору Газа.
У зв’язку з тим, що він народився в Україні, для ЗМІ цього було достатньо, щоб поширити інформацію із заголовками ’’Українець, активіст майдану організовує протести в Белграді’’.
Важко говорити про те, що буде далі, адже народ не готовий агресивніше виступити проти системи, щоб вирішити нагальні проблеми.
Багато чого залежить від формату подальших акцій, а щось можна буде зрозуміти після понеділка. Тим не менш, якщо народ неорганізований, а влада навпаки, то можна констатувати, що зміни відбудуться не скоро.
Саманта Рац-Стоїлькович – сербська громадська активістка, волонтерка АТО, політіммігрантка в Україні