На початку липня у Софії, Болгарія, відбувся перший протест мешканців столиці проти уряду, очолюваний Бойко Борисовим, під гаслом “Захистимо демократію!”.
Протестувальники підтримують президента країни Румена Радєва, який неодноразово приєднувався до протестів проти голови діючого уряду.
Привід до масових акцій протестів: проведення співробітниками прокуратури, МВС, Бюро захисту свідків та інших органів за постановою Софійського військового суду і Спеціалізованого кримінального суду обшуку в адміністрації президента та затримання двох помічників президента.
Затримали радника президента з питань безпеки та оборони Іллю Мілушева і секретаря з правових питань та антикорупції Пламена Узунова. Обом інкримінують корупцію. Пізніше був затриманий відомий бізнесмен Пламен Бобоков.
Обшуки проводилися за двома кримінальними справами, які не були пов’язані між собою. Генеральний прокурор видав ордери на обшуки через можливу причетність Мілушева та Узунова до корупційних схем та до розголошення державної таємниці.
Причини протестів:
- протиріччя між Борисовим та Радєвим, які загострилися на початку 2020 р.
- постійна критика Радєвим діяльності болгарського уряду та прокуратури.
Головні вимоги протестувальників:
- Відставка уряду Бойко Борисова та генерального прокурору країни Івана Гешева.
- Проведення нових виборів до парламенту та формування нового уряду.
Еволюція протестів:
- Перші масові акції протесту мали на меті підтримати президента Болгарії.
- Після приєднання до протестуючих президента Румена Радєва учасники протестів почали вимагати усунення мафії з органів виконавчої влади та прокуратури.
- Протести поступово розповсюджуються по країні.
- До гасел поступово додаються звинувачення уряду у корупції, зв’язках з олігархічними кланами, наступом на свободу слова та права людини.
- Перекриття та блокування доріг у Софії (кінець липня 2020 р.)
- Застосування поліцією сили та затримання демонстрантів.
- Відставка чотирьох міністрів з уряду Борисова – міністрів фінансів, економіки, внутрішніх справ та туризму. Перші три міністри пішли у відставку добровільно, коли прем’єр-міністр попросив їх написати заяву на звільнення через припущення у змові з опозиційною етнічною турецькою партією РПС. Міністр туризму Ніколіна Ангелкова подала у відставку через стагнацію у туристичному секторі, викликану коронавірусною кризою.
Спочатку антиурядові акції проходили тільки у Софії, а у другій половині липня почали проходити у Варні, Бургасі, Пловдиві.
Серед демонстрантів, які вже три тижні виходять на антиурядові акції протесту, здебільшого студенти, художники, молоді професіонали, представники опозиційних політичних сил.
Загальна кількість протестуючих – 10 тис. – 20 тис. людей. Акції носять мирний характер.
У ЄС побоюються, що болгарський майдан може перекинутися на сусідні країни та викликати дестабілізація політичної ситуації у Польщі, Угорщині, Румунії.
7 серпня болгарська поліція знесла наметові містечка протестуючих у Софії, Пловдиві, Старій Загорі та Варна. У Софії акція правоохоронців почалася близько четвертої години ранку за місцевим часом (о п’ятій за київським). За декілька годин поновився рух транспорту через Орлов міст та біля Софійського університету, де якраз і влаштували свої наметові містечка учасники акцій протестів за відставку діючого прем’єр-міністра Бойко Борисова.
Опозиція та громадські активісти заявляють, що дії поліції не зупинять їх, вони готові знову блокувати автошляхи та добиватися відставки Борисова та інших політиків у його урядів, яких підозрюють у корупції.
У поліції заявили, що ніяких блокувань важливих об’єктів у Софії та інших містах країни не допустять.
Прикметно, що до ліквідації наметових містечок поліція вдалася після заяви прем’єра Борисова у середу, 5 серпня, про можливість відставки у будь-який момент.
Під час ранкових акцій правоохоронці затримали одного з лідерів опозиції Армана Бабікяна та ще декілька десятків людей у різних містах Болгарії.
Учасники протестів не збираються відмовлятися від своїх вимог та будуть і надалі добиватися відставки Борисова і його уряду.
Можливо, зачищення болгарського майдану у Софії від наметів – сигнал суспільству, що протести набридли владним особам і вони готові до більш рішучих дій.
Однозначно, знесення наметових містечок та антиурядові протести, які вже майже місяць тривають у Болгарії, поглиблюють політичну та суспільну кризу у країні. Незважаючи на відкриття кордонів для українських туристів та мандрівників із ЄС, туристична галузь Болгарії страждає від коронавірусу, друга хвиля якого охоплює Європу та інші регіони світу.
Уряду Борисова, якщо він утримається при владі, доведеться розбиратися із економічними наслідками провального туристичного сезону, безробіттям та незадоволенням суспільства через обмеження запроваджені владою для подолання наслідків covid-19. Працювати в умовах постійної напруги та політичної нестабільності важко, розігнати демонстрантів залякуваннями не вийде, бо вони згуртували навколо себе найбільш свідомі верстви суспільства.